Wojciech Pławiak

doradca podatkowy
radca prawny
ekspert Business Center Club ds. podatku od nieruchomości

Opis.
[Więcej >>>]

Weryfikacja kontrahentów Mam kontrolę

Zmiany w Ordynacji podatkowej – przedawnienie podatków po nowemu

Wojciech Pławiak26 lipca 2022

Po zmianach w PIT i CIT, Polskim Ładzie 1.0 i 2.0 fiskus nie próżnuje. Dziennik Gazeta Prawna donosi o zmianach, które tym razem mają dotyczyć przepisów Ordynacji podatkowej, w tym tego co w MamKontrole.pl interesuje nas najbardziej czyli postępowań podatkowych.

Do tej pory nie ma jeszcze konkretnego projektu nowych przepisów ale z tego co wiemy na ten moment dwie zmiany wydają się najważniejsze.

Pierwsza dotyczy przedawnienia zobowiązań podatkowych. W 90% sporach, które prowadzę z fiskusem w imieniu moich klientów w związku z przewlekłością działań skarbówki postępowanie nieuchronnie się się przedłuża do momentu w którym termin przedawnienia (którego upływ blokuje możliwość określenia zaległości podatkowej) jest już bardzo blisko. Do tej pory sposobem na to była patologiczna praktyka wszczynania sztucznych postępowań karnych skarbowych wobec osób z zarządu lub księgowości danej firmy, gdyż wszczęcie takiego postępowania umożliwiało przedłużenie terminu przedawnienie. Patologię tę krytykowały sądy administracyjne, samorząd doradców podatkowych i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Projektowane przepisy mają tą patologię od czerwca przyszłego roku usunąć. Wszczęcie postępowania karnego skarbowego nie będzie już wywoływało skutku w postaci przedłużenia terminu przedawnienia. To niewątpliwie ważna i korzystna zmiana dla podatników – o szczegółach więcej jak tylko pojawi się projekt.

Druga zmiana jest niestety mniej radosna – fiskus chce rozszerzenia swoich uprawnień do blokowań kont w ramach procedury STiR. Przede wszystkim zamiast dotychczasowych 72 godzin blokady rachunku bez kontroli instancyjnej, w tym sądowej, blokada będzie możliwa na 96 godzin.

Szczegóły tych i pozostałych zmian w Ordynacji podatkowej już wkrótce.

Sprawdź nasze usługi: postępowania podatkowe.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Wojciech Pławiak

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Komentarze (0)

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: