Czynności kontrolne mogą być przeprowadzane jedynie w oznaczonych miejscach i czasie. Warto również pamiętać, że zebrane w kontroli dokumenty nie mogą stanowić dowodu w postępowaniu podatkowym, jeżeli upłynął wskazany w upoważnieniu termin zakończenia kontroli i nie został wyznaczony nowy termin.
W jakich miejscach i w jaki sposób organ może prowadzić czynności wynikające z kontroli podatkowej?
Czynności w ramach kontroli podatkowej mogą zostać przeprowadzone w:
- siedzibie kontrolowanego
- miejscu przechowywania dokumentacji
- miejscach związanych z działalnością prowadzoną przez kontrolowanego
- siedzibie organu podatkowego.
Czynności związane z kontrolą podatkową mogą zostać przeprowadzone w siedzibie kontrolowanego tylko w godzinach prowadzenia jego działalności. Gdy godziny prowadzenia przez kontrolowanego uległy zmniejszeniu na skutek kontroli – czynności kontrolne mogą być prowadzone przez 8 godzin dziennie.
Co do zasady, księgi podatkowe przechowywane lub prowadzone poza siedzibą kontrolowanego, powinny zostać przez niego udostępnione w jego siedzibie na żądanie organu.
Jeżeli jednak udostępnienie dokumentacji w siedzibie kontrolowanego związane jest z nadmiernymi trudnościami w prowadzeniu bieżącej działalności, księgi i dokumentacja mogą być udostępnione również w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania.
Za zgodą kontrolowanego, możliwe jest również przeprowadzenie kontroli podatkowej w siedzibie organu podatkowego, jeżeli mogłoby to usprawnić postępowanie kontrolne lub kontrolowany zrezygnował z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych.
Czy czas trwania kontroli podatkowej ma znaczenie?
Co do zasady, kontrola podatkowa powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki i nie później niż w dniu oznaczonym w upoważnieniu do jej przeprowadzenia.
W przypadku niezakończenia kontroli w terminie, organ jest zobowiązany do zawiadomienia na piśmie kontrolowanego, podając przyczyny przedłużenia terminu zakończenia kontroli oraz nowy termin jej zakończenia.
Jeżeli nie został wskazany nowy termin zakończenia kontroli, dokumenty zebrane w postępowaniu po upływie terminu wskazanego w upoważnieniu nie mogą stanowić dowodu w postępowaniu podatkowym.
Zakończenie kontroli podatkowej następuje w dniu doręczenia protokołu kontroli.
Wojciech Pławiak
doradca podatkowy
radca prawny
Photo by Samantha Gades on Unsplash
***
Właściwość organów przy kontroli podatkowej
Kontrola podatkowa przeprowadzana jest przez naczelników urzędów skarbowych. Co do zasady ich właściwość wynika z miejsca zamieszkania lub siedziby kontrolowanego podatnika, jednak od tej zasady istnieje kilka wyjątków [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }